مقالات

آموزش شارژ مهر لیزری

آموزش شارژ مهر لیزری

در حال حاضر در کشور ما از مهر لیزری استفاده گسترده‌­ای می­شود، زیرا از کیفیت بالایی برخوردار است. مهرهای لیزری اتوماتیک در اشکال و سایزهای گوناگون شامل مستطیلی، مربع، بیضی و …. هم اکنون در اکثر مغازه­ها، فروشگاه­های بزرگ، شرکت­ها و کارخانجات مورد استفاده قرار می­گیرند. مهرهای لیزری یا نوری نسل جدیدی از مهرها هستند که به جای استامپ و ژلاتین از کاتریج و جوهر و پلیمر استفاده می­شود. در این مقاله سعی داریم آموزش شارژ مهر مهر لیزری را شرح دهیم.

مهرسازی پگاه ارائه دهنده خدمات تخصصی طراحی و ساخت مهر فوری از بهترین و معتبرترین برندهای موجود در بازار همراه ارسال رایگان در تهران

مهر لیزری چیست؟

مهرهای جدید به دو دسته اصلی و لیزری تقسیم می­شوند. دسته اول مهرهای ژلاتینی قدیمی هستند که قسمت منتقل کننده طرح مهر روی کاغذ، از جنس ژلاتین است. در این مهرها قسمتی به نام استامب وجود دارد که ژلاتین در تماس با آن جوهر را به کاغذ انتقال می­دهد و مهر می­زند. اما در مهر پگاهری یا لیزری مخزنی از جوهر وجود دارد که به آنها کاتریج می­گویند. ژلاتین درون آنها قرار می­گیرد و روی کاغذ حک می­شود. این مهرها یک مستر به نام پلیمر دارند که طرح مهر روی آنها حک می­شود. بعد از اینکه نوشته­ها روی آن حک شد، آماده جوهر دادن می­شود. پلیمرها به اشکال مختلف مستطیل، دایره، مربع و ….. وجود دارند. حال که با مهر لیزری آشنا شدید خوب است که نحوه آموزش شارژ مهر لیزری را هم یاد بگیرید.

مراحل آموزش شارژ مهر لیزری

آموزش شارژ لیزری طی سه مرحله انجام می­گیرد که در اینجا به تفسیر آنها را بیان می­کنیم.

  • مرحله اول

در مرحله اول ابتدا چند قطره جوهر را آرام آرام  روی قسمت پشت پلیمر می­چکانیم. این فرآیند آنی نیست و زمانبر است و چند دقیقه طول می­کشد. اول کار پلیمر را روی تلق می­گذاریم تا جوهر پس ندهد. جوهر مهر لیزری با جوهر مهر ژلاتینی تفاوت دارد. یعنی دو تا جوهر جداگانه هستند. جوهر مهر ژلاتینی را نمی توان درون مهر لیزری ریخت زیرا چگالی و فرآیند ساخت آنها با همدیگر تفاوت دارند. این قطره­ جوهرها باید به مدت 10 دقیقه بماند تا تمام سطح آن را فرا گیرد.

  • مرحله دوم

بعد از 10 الی 15 دقیقه جوهر جذب پلیمر می­شود. فرآیند جذب جوهر توسط پلیمر زمانبر است ولی هنوز سمت پشت مهر جوهر نگرفته زیرا وقتی جوهر می­گیرد رنگ نوشته­ها تغییر می­کند. فرآیند جذب جوهر بستگی به جنس پلیمر دارد بعضی از آنها جوهر را جذب می­کنند ولی پلیمرهای با کیفیت سریعتر جوهر را جذب می کنند. البته به جنس جوهر هم بستگی دارد مانند جنس شاینی که جوهر آن بهترین برند لیزر و بهترین برند مهر لیزری است. پلیمر آن جوهر را زود جذب می­کند زیرا این پلیمرها محفظه­های خیلی ریزی دارند و جوهر آنها فست شارژ است ( سریع شارژ می­شود) و خیلی سریع جذب پلیمر می­شود. اینها محفظه­های خیلی ریز اسفنجی یا ابری دارند، با چشم دیده نمی­شوند و فقط با ذره بین دیده می­شوند. دارای سطح اسفنجی هستند که جوهر را جذب خود می­کنند. پلیمرهای شاینی  به دلیل فناوری ساخت بالاتر، سطح اسفنجی دانه درشتی دارند. پلیمرهای برند دیگر نسبت به برند شاینی دانه اسفنجی ریزتری دارند به همین دلیل دیرتر جوهر را جذب می­کنند. دوباره یکبار دیگر قطره جوهر روی سطح ژلاتینی می­ریزیم و منتظر می­مانیم تا جوهر جذب آن شود. این احتمالا آخرین مرحله قطره ریزی باشد، پلیمر کاملا جوهر گرفته و شارژ می­شود.

در نهایت دستگاهی که ما می­خواهیم روی آن مهر را نصب کنیم همان دستگاه کاتریج است که قاب آن را در جای خود قرار می­دهیم مهر آماده شده بعد از چند ضربه نوشته­ ها جوهر گرفته و پررنگ می­شود.

  • مرحله سوم

برای شارژ کردن کاتریج درپوش بالای دستگاه را باز می­کنیم دو تا استوانه وجود دارد. از این استوانه­‌ها در هر کدام دو یا سه قطره جوهر می­ریزیم. بطور معمول بعد از 6 ماه یا یک سال بسته به ضربی که مشتری استفاده می­کند کار می­کنند. حدودا دوسه هزار ضرب می­زند. می­بایست چند قطره از این استوانه جوهر درون دستگاه ریخته شود. مهر ما آماده شده است بعد از اینکه چند قطره جوهر اضافه را پاک کردیم برای مشتری ارسال می­کنیم.

جمع بندی: بطورکلی مهرهای لیزری یا نوری در سال­های اخیر جایگزین مهر­های قدیمی ژلاتینی شده­اند. مهرهای لیزری نیازی به ژلاتین و  استامپ ندارند و در عوض مخزنی به نام کاتریج دارند. پلیمر آنها در شکل­های مربع، مستطیل، بیضی و دایره وجود دارند. در گفته­های بالا مراحل آموزش شارژ مهر لیزری را برای شما بازگو کردیم امید است که مطالب آموزنده و مفید باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *