مقالات

تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری

تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری

استفاده از مهرها در بسیاری از دفترکارها و ادارجات مرسوم است. همانطور که می دانید مهرهای جدید مانند مهر های لیزری، امروزی تر هستند و جای مهر های قدیمی را گرفه اند. مهرهایی که امروزه در بازار قرار دارند با کیفیت تر هستند و می تواند نیاز بسیاری از مصرف کنندگان را برطرف سازند. در این مقاله سعی داریم که درباره تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری صحبت کنیم.

مهرسازی پگاه ارائه دهنده خدمات تخصصی طراحی و ساخت مهر فوری از بهترین و معتبرترین برندهای موجود در بازار همراه ارسال رایگان در تهران

برای اینکه بتوانیم راحت تر درباره تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری صحبت کنیم بهتر است که به صورت جزئی، یک یک آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

مهر ژلاتینی چیست؟

 مهر های ژلاتینی از نمونه مهر های قدیمی هستند که باز هم طرفداران خاص خودشان را دارند و در بسیاری از مواقع از آن ها استفاده می شود. مهر ژلاتینی از نمونه مهر های قدیمی است که در آن از ژلاتین استفاده می شود و توسط اسید شست و شو داده می شود. مهر های ژلاتینی نیاز به استامپ جداگانه ای دارند و دارای طول عمر بالایی هستند. از جمله معایبی که مهر ژلاتینی دارد این است که امکان ارائه خط نازک در آن ها وجود ندارد.

مهر لیزی چیست؟

این نمونه از مهر ها جدید ترین نسل مهر ها هستند. نوع ساختی که در آن ها ارائه می شود، بسیار به مهر های ژلاتینی شباهت دارد. استفاده از آن ها در کار ها بسیار سرعت می بخشد و سریع تر از مهر های ژلاتینی است. برای ساخت مهر لیزی نیازی نیست از استامپ و ژلاتین استفاده کرد. بلکه توسط فوم های مخصوصی ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. مهر لیزری دارای مخزنی هستند که به آن کارتریج گفته می شود. جوهری که در آن قرار دارد به صورت اتوماتیک به فوم مهر انتقال پیدا می کند.

بنابراین تصویر مورد نظر بر روی کاغذ قرار می گیرد. زمانی که برای ساخت این نوع مهر در نظر گرفته می شود، تنها 30 ثانیه است. دقت و سرعت ساخت و تولید مهر لیزی بالاتر است. استفاده از آن بسیار جدیدتر و به روز تر است. تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری در این است که مهر لیزری به دلیل حذف 180 درجه چرخشی که در آن ها صورت گرفته است بسیار کوچک تر از مهر های ژلاتینی هستند.

تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری در چیست؟

همانطور که می دانید امروزه استفاده از مهر ها بسیار رواج پیدا است بنابراین برای خرید نیاز داریم تحقیقاتی در این زمینه داشته باشیم تا بتوانیم بهترین نمونه از مهر ها را خریداری کنیم. بنابراین باید به صورت جزئی به آن بپردازیم. در ادامه به چند نکته درباره تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری خواهیم پرداخت:

  • کیفیت

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باعث می شود یک کدام از این مهر ها را برای خرید انتخاب کنیم، کیفیت است. مهر های لیزری با ویژگی چون تراکم جوهری بالایی که دارند، نسبت به نمونه ژلاتینی بیشتر مورد پسند قرار می گیرند.

  • چاپ

مهر لیزری به نسبت مهر ژلاتینی با سرعت بالاتری می توانند به چاپ بپردازند. همچنین چاپ یکنواختی که لیزری دارد باعث می شود که دلیل خوبی برای خرید باشد.

  • مهر زدن متعدد برگه ها

بسیاری از مواقع افراد نیاز دارند که به صورت یک نواخت چندین برگه را مهر بزنند، در این مورد مهر های ژلاتینی بهتر از مهر های لیزری عمل می کنند. تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری در این است که در مهر لیزری به دلیل مکانیزمی که دارد باعث می شود که مهر زدن پشت سر هم باعث کمر رنگ شدن اثر شود. در واقع شما در نهایت مهر زدن رنگ زیادی بر مهر نمی بینید.

  • شارژ کردن

موضوع دیگری که بسیار در تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری دارای اهمیت است، شارژ کردن است، مهر های لیزری به دلیل اینکه استامپ ندارند بسیار ساده تر از مهر های ژلاتینی شارژ می شوند.

  • ویژگی هایی در فوم آن ها

فوم هایی که در هر دو مهر قرار می گیرد، به راحتی قابل تعویض است و هیچ مشکلی را برای افراد به وجود نمی آورد. در صورتی که فرد بخواهد طرح مهر را عوض کند می تواند با ساخت فوم جدید طرح جدید را بر روی آن ایجاد کند سپس از آن استفاده کند. در واقع با استفاده از فوم جدید و بدنه و کارتریج قدیمی می توان از یک مهر لیزری استفاده کرد.

بررسی ویژگی های مهر ژلاتینی و لیزری از نظر خرید

مسلما نیاز است که برای خرید مهر ها ویژگی های آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری کیفیت خرید و نوع استفاده از آن است. اگر بخواهیم برای خرید قیمت این دو مهر را با یک دیگر مقایسه کنیم، قطعا مهر های لیزری دارای قیمت بالاتری هستند. مهر های ژلاتینی بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی هستند. عمر مهر های ژلاتینی از مهر های لیزری بسیار بیشتر است، اما سرعت عمل مهر های لیزری بالاتر است.

مزایای استفاده از مهر ژلاتینی در چیست؟

همانطور که می دانید مهر های ژلاتینی با توجه به قدیمی بودن، امروزه مورد استفاده قرار می گیرند:

  • استفاده از مهر ژلاتینی برای کسانی که نمی توانند امضای یک شکل داشته باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان از این مهر ها برای چک ها استفاده کرد.
  • کسانی که می خواهند روزی چند برگه را امضا کنند می توانند از این مهر استفاده کنند. تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری در این ویژگی است.

مزایای داشتن مهر های لیزری در چیست؟

مهر های لیزری نمونه جدید تری از مهر ها هستند. این مهر ها هم دارای مزایای به شرح زیر هستند:

  • این مهر ها دارای استامپ نیستند و برای شارژ کردن بسیار مناسب هستند. َشارژ کردن در آن ها با سرعت بالایی صورت می گیرد.
  • از جوهر مخصوص برای مهر لیزری استفاده می کنند.

کلام پایانی

همانطور که می دانید برای یک خرید مناسب باید بتوانیم به بررسی تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری بپردازیم. هر دوی این مهر ها بسیار کاربردی هستند و مورد استفاده قرار می گیرند. اما هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که می تواند برای مصرف کننده بسیار با اهمیت باشد. بنابراین با شناخت کافی به خرید مهر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *