مقالات

تاریخچه مهر و آرم از گذشته تاکنون

تاریخچه مهر و آرم از گذشته تاکنون

تاریخچه مهر و آرم به چه زمانی بر می گردد؟ آیا امروزه نیز از مهر ها استفاده می شود؟ برای ساخت مهر به چه مراکزی می توان مراجعه کرد؟

مهر و آرم از زمان های بسیار دور در میان مردم مورد استفاده قرار میگرفته است. با توجه به این مساله که در زمان های گذشته مردم سواد کافی برای خواندن و نوشتن نداشتند، بیشتر از مهر و یا نماد های مخصوص استفاده می کردند. علاوه بر این در زمان های قدیم امضا در میان مردم رواج نداشت که این مساله نیز اهمیت وجود مهر و آرم ها را دو چندان کرده بود.

مهرسازی پگاه ارائه دهنده خدمات تخصصی طراحی و ساخت مهر فوری از بهترین و معتبرترین برندهای موجود در بازار همراه ارسال رایگان در تهران

قدیمی ترین مهر ها

همانگونه که اشاره کردیم مهر ها از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده قرار گرفته اند. به گونه ای که باستان شناسان قدیمی ترین مهر ها را از منطقه های اور، اوروک و جمدت النصر کشف کرده اند که قدمت آن ها به ده هزار سال قبل بر می گردد. این مساله نشان می دهد که مهر در زمان های قدیم نیز مورد استفاده قرار می گرفته است و از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.

نقش و طرح های حکاکی شده بر روی مهر

در زمان های گذشته نقش و طرح هایی ویژه ای بر روی مهر ها حکاکی میشده است. به این شکل که معمولا چهره های شناخته شده، تصویر خدایان و الهه هایی که در آن زمان مورد قبول مردم بود و یا برخی از شکل های مربوط به طبیعت و قطعات تزئینی بر روی مهر ها حک میشده است.

نوع مهر ها در زمان های گذشته

در گذشته به علت پیشرفته نبودن علم و همچنین عدم شناخت تمامی مواد و فناوری ها، از ابزار و وسیله های ساده برای ساخت مهر ها استفاده میشد. به گونه ای که معمولا مهر ها را از سنگ ها و یا برخی فلزات شناخته شده می ساختند. مهر هایی که در زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفتند معمولا استوانه ای شکل و یا استامپی بودند.

تغییرات ایجاد شده در مهر ها

با گذشت زمان و پیشرفت فناوری ها، بیشتر محصولات نیز حالتی پیشرفته تر به خود گرفته اند. امروزه در هنگام ساخت مهر ها نیز توجه می شود که از فناوری ها و تکنولوژی های بروز استفاده بشود. به گونه ای که هنگام ساخت مهر ها از مواد بهتری همانند مواد پلیمری، سیلیکونی و یا ژلاتینی استفاده می کنند. علاوه بر این هنگام ساخت مهر ها از روش هایی استفاده می شود که مهر ها کاربرد و ماندگاری بیشتری داشته باشند. طرح هایی که امروزه بر روی مهر ها به چاپ می رسد معمولا حالتی ساده تر دارند و به طور معمول شامل اسم و فامیل و یا آرم شرکت استفاده کننده است. از جمله مهر هایی که امروزه در جامعه وجود دارد می توان به مهر های لیزری، ژلاتینی، آنتی باکتریال و غیره اشاره کرد.

کاربرد مهر در جامعه امروزی

شاید تصور شود که امروزه با وجود امضا و همچنین الکترونیکی شدن فعالیت ها مهر دیگر جایگاه قبلی را در میان مردم نداشته باشد. اما باید توجه داشت که امروزه نیز از مهر ها برای انجام برخی از فعالیت های رسمی، اداری و بانکی استفاده می شود. علاوه بر این برخی از شرکت ها نیز برای تایید برخی از نامه ها و اسناد خود از مهر ها استفاده می کنند. استفاده از مهر به اوراق و اسناد مختلف حالت رسمی تر می دهد. برخی از مهر ها نیز به گونه ای طراحی شده اند که افراد کم سواد و یا بی سواد می توانند از آن ها برای پیش بردن فعالیت های اداری خود استفاده بکنند. این مهر ها معمولا به عنوان مهر های بی سوادی شناخته می شوند که دارای طرحی ساده است و غالبا فقط شامل نام و نام خانوادگی شخص استفاده کننده خواهد بود.

مراکز ساخت مهر

مراکزی که انواع مختلف مهر ها را می سازند در سراسر کشور وجود دارند. این مراکز سعی می کنند که مدل های مختلف مهر را طراحی کنند و در اختیار مشتریان خود قرار بدهند. مراکز مهر سازی باید توجه داشته باشند که برای ساخت مهر مجوز لازم را دریافت نمایند و از ساخت مهر های تقلبی و یا غیرمجاز دوری کنند. چون بر اساس میزان خطایی که داشته اند برای افراد خاطی مجازات در نظر گرفته خواهد شد.

جمع بندی: با توجه به مطالبی که اشاره کردیم مهر ها از زمان های قدیم تا به امروز در میان مردم مورد استفاده قرار می گرفته است. این مهر ها در ابتدا حالتی ساده تر و ابتدایی تر داشته اند در حالی که با گذشت زمان و پیشرفت جامعه، مهر ها نیز حالتی پیشرفته تر به خود گرفتند. به گونه ای که در سال های گذشته مهر ها از موادی ساده و طرح هایی همانند خدایان و الهه ها ساخته می شدند، در حالی که امروزه از موادی با کیفیت و همچنین طرح هایی مدرن تر برای ساخت مهر ها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *