مقالات

مهر خاتم

مهرهای خاتم بسیار قدیمی و معتبر هستند. که از زمان اهل بیت به عنوان نگین انگشتری و مهر امضای پایانی مکاتب مختلف مورد استفاده قرار می گرفت و با گذشت زمان از این انگشترها به عنوان مهر دست سلاطین و احکام مختلف استفاده می شد. مهرهای قدیمی را ساخته است و مفتخر است که این سبک مهر را به عنوان تنها مرکز تخصصی کشور طراحی کند. مهر با اصالت هزار ساله به عنوان نگین انگشتری و امضای نهایی مکاتبات در عصر ائمه اطهار (علیهم السلام) مورد استفاده قرار می گرفت و با گذشت زمان سلاطین و امرای وقت از آن به عنوان انگشتر یا مهر دست استفاده می کردند.

با منسوخ شدن قلم زنی و محدودیت این حکاکی ها در کشورهای مختلف و کیفیت پایین آثار این سبک طراحی، کم کم به فراموشی سپرده شد و با تلاش طراحان سبک امروزی، در شناسایی این نوع سبک طراحی، به فرهنگ کشور ما پرداخته شده است. مورد استفاده در مهرهای خاتم به دلیل دیجیتالی بودن دستگاه های طرح مهر خاتم که خطوط طبیعی از آثار فردین پناهی است.

مهر خاتم تنوع زیادی دارد و هزینه ساخت مهر به عوامل زیر بستگی دارد:

  1. جنس دسته مهر (طلا، نقره، برنز و …)
  2. نوع دستگیره مهر (ساده، حلقه ای و …)
  3. داشتن نگین روی دسته مهر و نوع نگین
  4. نوع مهر (پهلوی، صفوی، قاجار، افشاری، مدرن و …)
  5. جنس قسمت حکاکی (فلز، سنگ، سنگ عقیق و …)

مهر خاتم چیست و چه کاربردی دارد؟

مهر خاتم چند هزار ساله است و در عصر سلاطین و پادشاهان و ائمه معصومین به عنوان نگین انگشتری و مهر دستی به عنوان امضای نهایی نامه ها استفاده می شده است. امروزه طرح مهر خاتم در بین مردم رواج زیادی پیدا کرده است و از این طرح ها می توان به عنوان مهر جیبی، لوگوی شخصی، امضای هنری و… استفاده کرد و در طرح مهر خاتم نام فرد با خط نوشته می شود. و مزین به نقوش اسلیمی و عربی و … که زیبایی طرح را چندین برابر می کند و همچنین نقوش ظریف و ترکیب پیچیده حروف خوشنویسی، جعل مهر خاتم را غیرممکن می کند.

مهر خاتم از لغت نامه بر وزن حاتم گرفته شده به معنای پایان دادن به چیزی یا گاهی مهر زدن به اسناد یا اسناد مشابه و این امر در گذشته و حتی امروز مرسوم بوده است و به کار می رود یعنی زمانی که شما می خواهید درب نامه یا بسته یا مکان و خانه را ببندید و مطمئن باشید که کسی آن را باز نمی کند، ما روی در یا قفل آن از مهر و موم استفاده می کنیم. این در حال حاضر بیشتر به عنوان لاک و مهر و موم شناخته شده است.

مهر خاتم‌ انگشتری

مهر خاتم انگشتری یکی از پرطرفدارترین محصولات گالری می باشد که از نظر ساخت و تولید طیف بسیار وسیعی از شکل و طرح های مختلف گرفته تا سبک حکاکی و زیورآلات را در بر می گیرد. مهر خاتم انگشتری از گذشته بسیار محبوب است. از این رو سعی شده است محصولی تولید شود که علاوه بر اصالت گذشته، هنر و زیبایی امروزی را نیز داشته باشد.

مهرخاتم انگشتری یکی از محصولاتی است که قابلیت سفارش بسیار بالا از جمله; زیورآلات خاص، همچنین حکاکی عقیق درجه یک و … را نیز شامل می شود.

که البته بسته به سلیقه هر یک از اقلام تحریر و زیورآلات می توان ترکیب کرد یا کمتر یا بیشتر و همچنین استفاده از نگین های مختلف مانند; یاقوت، الماس، نگین، زمرد و … نیز موجود است.

مهر خاتم انگشتری با استامپ مخصوص، شناسنامه مهر و موم شده و کیف چرمی ارائه می شود. اگر قصد خرید محصولی بسیار باکیفیت با چاپ سنتی را دارید که هدیه ای خاص و متفاوت است که به صورت انگشتر نیز می باشد، مهر خاتم انگشتری به شما پیشنهاد می شود.

مهر خاتم برنجی

مهر برنجی نوعی فلز است که طرح آن به وسیله مته مخصوص بر روی دسته های برنجی حک می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش انواع مهرها مانند مهرهای ضد جعل، استفاده از مهرهای قدیمی کاهش یافته و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. مهر خاتم برنجی روی آلیاژ نقره علاوه بر جلوه چاپ سنتی که در محصولات مدرن به چشم می خورد دارای پایه ای محکم، فلزی و سنتی می باشد. جنس این مهر برنجی است که اجداد ما برای ساخت مهرهای خود از آن استفاده می کردند. رنگ طلایی مهر از یک سو و حس نوستالژیک آن از سوی دیگر این محصول را به همراه خوبی تبدیل کرده است.

دغدغه استفاده بهینه از هدیه همیشه یکی از اولویت های انتخاب هدیه برای عزیزانی است که به آنها هدیه می دهید. قابلیت حمل این محصول به صورت جاسوئیچی یکی از ویژگی های این محصول است که این نگرانی را کاملا برطرف می کند. با یادآوری مشکلی که اجداد ما در استفاده از مهر خود داشتند، استفاده از این محصول به همان اندازه دشوار است! برای استفاده از این محصول باید آن را به خوبی در مهر قرار دهید و روی محل مورد نظر قرار دهید.

ابعاد چاپ این مهر مانند اجدادش دقیقا به اندازه یک انگشت است و قیمت این مهر به ابعاد و حکاکی روی آن نیز با قیمت های مختلفی نیز عرضه می شود. از معایب این محصول می توان به اختلاف ده درصدی کیفیت چاپ نسبت به محصولات مدرن و قدیمی نبودن پایه مهر اشاره کرد.

ساخت مهر خاتم

مهر خاتم از گذشته در ایران رواج داشته و مردم از آن به عنوان نماد رسمی برای خود استفاده می کردند. برای جلوگیری از جعل مُهر، علاوه بر نام فرد، اشکال تزئینی زیبایی مانند بوته جقه، اعراب، اشکال هندسی و … حک می شد. این سبک ساخت بسیار قدیمی است اما امروزه در بین مردم بسیار محبوب شده است. مهم ترین قسمت ساخت مهر خاتم طراحی آن است. برخی از افراد از نام خود نیز برای ساختن چنین مهرهایی استفاده می کنند که به خط نستعلیق یا خط قدیم فارسی نوشته شده است که به آنها مهر خاتم می گویند. مهر خاتم قدمتی دیرینه دارد و در گذشته برای پایان دادن به نوشتن یا مهر و موم حروف استفاده می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *