مقالات

ساخت مهر برنجی بیسوادی برای بانک

مهر ها از جمله وسایلی هستند که از زمان های گذشته تا به امروز کاربردهای فراوانی داشته اند. در زمان های گذشته مهر ها شکل های ساده تری داشتند اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، مهر ها نیز حالت پیشرفته به خود گرفته اند. گاهی اوقات ممکن است که ساخت مهر با چاپ آن اشتباه گرفته شود. ساخت مهر به این شکل است که طرح مورد نظر مشتری بر روی مهر پیاده می شود و  محصول نهایی در اختیار مشتری قرار می گیرد. در حالی چاپ مهر به این شکل است که با استفاده از سیستم های چاپ، طرح مد نظر مشتری بر روی کاغذ و یا محل مورد نظر به چاپ می رسد.

انواع مختلف مهر ها

مهر ها بر اساس ماده ای که برای ساخت آن به کار برده می شود و همچنین بر اساس مدل ها می توانند انواع گوناگونی را داشته باشند. از جمله انواع مهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مهر برنجی: ماده اولیه این مهر ها از جنس برنج است و از زمان های گذشته تا به امروز کاربرد زیادی در میان مردم داشته است.
  • مهر های ژلاتینی: ماده اولیه این نوع از مهر ها نیز به صورت ژلاتینی است که می تواند با انواع مختلف ژلاتین ساخته شود.
  • مهر های لیزری: از دیگر انواع مهر ها می توان به مهرهای لیزری اشاره کرد که از جنس پلیمر لیزری ساخته می شود.

برای ساخت مهر باید چه مراحلی را طی کرد؟

بر اساس جنسی که مهر ها می توانند داشته باشند مراحل ساخت جداگانه ای برای ان ها در نظر گرفته می شوند.

ساخت مهر برنجی و ویژگی های آن

همانگونه که اشاره کردیم مهر های برنجی از زمان های گذشته تا به امروز در میان مردم بوده است. کاربرد این مهر ها امروزه به این شکل است که از آن برای پیش بردن کارهای اداری و بانکی افراد کم سواد و یا بیسواد، استفاده می شود. نحوه ساخت این مدل از مهر ها به این شکل است که کلمه مورد نظر مشتری به صورت دستی و از طریق ابزار فرز بر روی مهر حک می شود. متنی که بر روی این مهر ها طراحی می شود به طور معمول شامل اسم و فامیل مشتری می تواند باشد. با توجه به این مساله که مهر های برنجی به صورت دستی ساخته می شوند مورد قبول بانک قرار می گیرد. به همین دلیل افراد بیسواد می توانند برای پیش بردن کار های بانکی خود از مهر های برنجی استفاده بکنند.

اندازه مهر های برنجی تقریبا چقدر است؟

مهر های برنجی بیسوادی که برای بانک ها ساخته می شوند معمولا اندازه متوسطی دارند و به گونه ای طراحی می شوند که فضای زیادی را لازم نداشته باشد تا صاحبان ان بتوانند براحتی آن را با خود جا به جا کنند. اسمی که برای حک شدن بر روی این مهر ها انتخاب می شود باید شامل کلمات کوتاه باشد( نام و نام خانوادگی) تا بتوان طرح مورد نظر را براحتی بر روی آن ایجاد کرد. مهر های برنجی قبل از اینکه مهر های لیزری و ژلاتینی ساخته شوند در میان مردم رواج داشت. اما امروزه این مهر را افراد بیسواد برای انجام فعالیت های بانکی خود استفاده می کنند. گاهی اوقات نیز ممکن است که برخی مشاغل برای حک کردن نوشته مورد نظر خود بر روی محصولاتی که تولید می کنند استفاده کنند.

قیمت مهر های برنجی

مهر های برنجی بر اساس خصوصیاتی که دارند و همچنین بر اساس پیچیدگی که هنگام ساخت آن بکار گرفته می شود می تواند قیمت های متفاوتی داشته باشد. علاوه بر این وزن برنجی که برای ساخت مهر نیز بکار گرفته می شود نیز می تواند بر قیمت محصول تاثیر گذار باشد.

ساخت مدل های جدید مهر(مهر های لیزری و ژلاتینی)

همانگونه که اشاره کردیم امروزه مهر های ژلاتینی و لیزری جایگزین مهرهای قدیمی و برنجی شده اند. برای ساخت مهر های ژلاتینی، ابتدا باید طرح مورد نظر انتخاب شود و پس از آماده شدن طرح، که به صورت فیلم است نور مخصوص را بر ژلاتین می تابانند تا طرح مورد نظر بر روی آن حک شود. پس از این مرحله ژلاتین حساس شده شست و شو داده می شود که قسمت های حساس نشده پاک شوند و طرح حکاکی شده مشخص شود. پس از شست و شوی ژلاتین  جهت ایجاد استحکام بیشتر برای مهر مجدد در داخل دستگاه نوردهی قرار می گیرد.

ساخت مهر لیزری

این مدل از مهر ها نیز در میان جامعه کاربرد زیادی دارد. برای ساخت این مدل از مهر ها ابتدا طرح مورد نظر را باید بر روی کاغذ های مخصوص این کار چاپ کرد و پس از قرار دادن آن بر روی پلیمر  در داخل دستگاه نوردهی قرار داد می شود تا طرح مورد نظر بر روی آن حک شود.

کدام یک از مهر های معرفی شده کیفیت بیشتری دارند؟

برای بررسی کیفیت این محصولات باید به کیفیت مواد به کار برده شده هنگام ساخت، تجربه فنی کسی که مهر را می سازد و همچنین مراحل و نحوه ساخت توجه کرد. به شکلی که در ساخت هر کدام از این مهر ها اگر از روش ها و مواد مناسب استفاده شود می توانند کیفیت لازم را داشته باشند.

سخن آخر

با توجه به مطالبی که اشاره کردیم؛ مهر برنجی از جمله مهر هایی است که از زمان های گذشته تا به امروز در جامعه کاربردهای زیادی دارند. با توجه به ساخت مهرهای ژلاتینی و لیزری، از این مهر ها امروزه برای انجام فعالیت های بانکی توسط افراد بیسواد مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه ساخت این مهر ها معمولا به صورت دستی و به وسیله ابزار فرز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *