مقالات

مهر امضا

مهر امضا

مهر امضاء برای اصناف مخصوصی به خصوص پزشکی و مهندسی بسیار محبوب و پرکاربرد می باشد که می توان در بسیاری از شرایط و برای ثبت امضاء مناسب می باشد. سهولت استفاده از این مهر در هر شرایطی باعث شده تا به یکی از مهرهای پرکاربرد و محبوب بدل شود.

مهرسازی پگاه ارائه دهنده خدمات تخصصی طراحی و ساخت مهر فوری از بهترین و معتبرترین برندهای موجود در بازار همراه ارسال رایگان در تهران

استفاده از مهر امروزه به عنوان یک ابزار کاربردی و مهم به شمار می رود که با استفاده از آن می توان بر روی بسیاری از فاکتور، سربرگ و اسناد مهم مهر امضاء انجام داد. از این رو استفاده از مهرهای امضاء دار  هم یکی از روش های پرکاربرد در چاپ و مهرسازی می باشد که با استفاده از آن می توان بسیاری از موارد قانونی و رسمی را با اطمینان به ثبت رساند زیرا امکان جعل در مهر عملا ناممکن است. همانطور که می دانید امروزه مهرهای زیادی در بازار وجود دارد که پیشرفته هستند و می توان از آن ها در بسیاری از اصناف مهم در کشور می توان استفاده کرد. البته استفاده از هر مهری شرایط و مدارک لازم را دارا می باشد.

مهر امضا برای چه کسانی کاربرد دارد

 • مدیران و مسئولینی که معمولا در محل کار خود نیستند و مهر امضا توسط مسئول دفتر آنها انجام میشود
 • افرادی که نمیتوانند یک امضای یکسان بزنند
 • تمامی اشخاصی که امضای منحصر به فرد دارند
 • مدیران و صاحبان مشاغل که زیاد باید امضا بزنند
 • تمامی افرادی که دوست دارند متفاوت و یا جذاب باشند
 • اشخاصی که امضای منحصر به فردی دارند

ثبت مهر امضاء نیز معمولا با استفاده از مهرهای لیزری که اتوماتیک هستند و سرعت بالایی در ثبت دارند و یا مهرهای ژلاتینی انجام می شود که دارای یک مخزن پر از جوهر می باشند و به روش های متنوعی می توان جوهر مخصوص را بر روی سطح کاغذ منتقل کرد که البته استفاده از مهر امضاء ساده امروزه کاربرد زیادی ندارد زیرا استفاده از یک استامپ جداگانه بسیار وقت گیر خواهد بود. معمول ترین اشکال در طراحی و ساخت مهر امضاء دار اشکالی مانند مستطیلی، مربعی و بیضی است که استانداردترین و متداول ترین شکل آن نیز مستطیلی می باشد. همچنین امکان ساخت مهرهای تک رنگ و یا همزمان چند رنگ برای مهر امضاء در مهرهای لیزری اتوماتیک وجود دارد. در این مطلب قصد داریم تا چهار مدل از مهرهای محبوب که به عنوان مهر امضاء دار می توان از آن استفاده کرد را معرفی کنیم که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهر امضا لیزری

مهر لیزری با طرح مهر امضاء همانطور که در ابتدا اشاره کردیم در دو مدل چند رنگ و تک رنگ موجود است که معمولا در اصنافی مانند نظام مهندسی و نظام پزشکی از تک رنگ استفاده می شود که به عنوان مهرهای جدید نیز به شمار می روند. این مدل از مهرها به خصوص در سال های اخیر نیز بسیار مورد توجه و محبوبیت افراد قرار گرفته و از این مهر برای ثبت اسم و امضاء استفاده می کنند. یکی از مزایای موجود در این مهر عدم نیاز به استامپ می باشد که باعث شده تا ثبت امضاء زودتر و با سرعت بیشتری انجام شود و به راحتی هم می توان آن را شارژ کرد.

از دیگر ویژگی های مهم این مهر دقت بالایی است که در هنگام ثبت امضاء دارد. همچنین این مهر به صورت تک رنگ مانند رنگ آبی و مرکب و یا چند رنگ قابل ساخت است که می توانید به صورت آنلاین نیز رنگ آن را هم مشخص کنید. استفاده از مهرهای لیزری به دلیل داشتن شرایط خاص کمی حساس است و از این رو باید در هنگام نگهداری از این مهر سعی کنید که از خشک شدن جوهر موجود در آن جلوگیری کنید. این مهر به دلیل حساسیت بالایی که در ساخت و طراحی دارد معمولا به صورت فوری قابل سفارش نیست.

مهر امضا ژلاتینی

یکی دیگر از مهرهای محبوب که برای مهر امضاء دار از در رتبه بعدی مهرهای لیزری قرار می گیرد، مهر ژلاتینی می باشد. مهر امضاء ژلاتینی در بازار در دو نوع یعنی ساده و اتوماتیک موجود است. این مهر در مدل ساده بسیار قدیمی است و همانطور هم که در ابتدا گفته شد استفاده از آن تقریبا منسوخ شده است.

 این مهرها یعنی مهر امضاء ساده ژلاتینی برای ثبت به یک استامپ جداگانه نیاز دارند اما مهر امضاء دار ژلاتینی اتوماتیک دارای یک مخزن در بالای مهر است که در آن جوهر قرار می گیرد و خیلی راحت و در کمترین زمان می توان امضاء را به ثبت رساند و دیگر نیازی به وجود یک استامپ جداگانه نیست. مهر امضاء اتوماتیک را می توان پس از مدتی تعویض کرد و در نتیجه طول عمر آن را نسبت به دیگر مهرها افزایش داد. مهرهای ساده امضاء دار بسیار سنتی اند و به طبع قیمت پایین تری هم خواهند داشت.

مهر امضا جیبی

مهر همراه یا مهرهای جیبی نیز نمونه دیگری از مهرهای محبوب در بازار هستند که خیلی راحت می توان از آن در به ثبت رساندن امضاء و نام استفاده کرد. مهر جیبی دارای یک مزیت اصلی است و آن هم این است که خیلی راحت در هر زمان و هر جایی که می خواهید می توانید آن را حمل کنید. مهر امضاء دار جیبی جای زیادی نمی گیرد و همچنین خوش دست و زیبا است.

برای بسیاری از اصناف به خصوص پزشکان، مدیران، مهندسان و … یکی از پر استفاده ترین مهرها، مهر همراه می باشد که البته انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود زیرا همیشه در دسترس است. مهر امضاء دار جیبی دارای دو مدل لیزری و ژلاتینی می باشد و مدل لیزری محبوب تر می باشد. این مهر به دلیل داشتن مخزن برای جوهر، نیاز به نگهداری به خصوصی دارد و از این رو زمان که از آن استفاده نمی کنید بهتر است که هر از چند باری آن را مایل کنید تا جوهر موجود در آن خشک نشود.

مهر امضا برجسته

مهر برجسته یکی از مهرهای پرمصرف برای مهر امضاء می باشد که هم به صورت سنتی یعنی با استفاده شمع و هم به صورت اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد. البته ساختار آن به شکلی است که با استفاده از دو ورق آلومینیوم می توان جوهر را بر روی سطح مورد نظر قرار داد. این مهر یک گزینه مناسب برای استفاده روزانه است زیرا به گونه ای طراحی شده که جوهر زیادی را مصرف نکند و از این رو برای مواردی که کمتر به جوهر نیاز دارند مانند مهر امضاء دار انتخاب مناسبی به شمار می رود. ابعاد این مهر تقریبا به اندازه 41 میلی متر است و دارای یک دسته روکش دار از جنس پلاستیک می باشد که فک قوی بر روی قرار گرفته تا مهر امضاء دار راحت تر بر روی آن انجام شود.

مراحل ساخت مهر امضا

جهت ساخت یک مهر خوب با ما همکاری لازم را داشته باشید تا ما بتوانیم به بهترین شکل یک مهر خوب تحویل شما مشتری عزیز ارائه بدهیم، شما می بایست در  یک امضا روی کاغذ سفید بزنید و برای ما ارسال کنید تا بر اساس آن مهر امضاء شما ساخته شود، اما نکاتی که می بایست رعایت کنید شامل موارد زیر است:

 1. چندین بار بصورت امتحانی روی کاغذ امضاء بزنید و یکی از چند نمونه را که فکر میکنید مناسب مهر است را انتخاب کنید و به تلگرام مهرسازی پگاه ارسال کنید.
 2. توجه کنید که نمونه امضا شما باید روی کاغذ سفید زده شود.
 3. از خودکار و روان نویس‌هایی که خطوط را بیش از اندازه ضخیم و یا نازک می کنند خودداری نمایید.
 4. امضاء با رنگ تیره مشکی و یا آبی زده شود و با خودکار رنگی امضاء نزنید.
 5. بهتر است امضا را اسکن کنید و فایل اسکن را برای ما ارسال بفرمایید.

مدارک مورد نیاز برای سفارش مهر امضا

مدارکی که باید برای سفارش یک مهر امضا ارائه دهید به شرح زیر است:

 • ارائه اصل کارت ملی و یا شناسنامه
 • ارائه آدرس و کد پستی
 • ارائه مدارک مورد نیاز برای صنف کاری و یا زمینه شغلی شما

ملاحضات قانونی مرتبط با مهر امضا

برای سفارش مهرهای امضا ارائه مدارک معتبر هویتی الزامی است، اگر امضای شما بدون نشانه های عنوان شغلی است، دست کم باید کپی یا تصویر کارت ملی خود را به شرکت یا مرکز سازنده مهر ارائه دهید؛ و اگر این مهر دارای عنوان شغلی باشد، باید مدرکی دال بر این عنوان شغلی ارائه کنید. به طور معمول مدرکی که با مهر امضا تایید شده باشد به طور کامل با قراردادی که با امضای دستنویس تایید شده باشد، از نظر حقوقی برابر است. در مورد چک باید توجه داشته باشید که برگه چکی که با مهر امضا تایید شده باشد، تنها در صورتی قابل وصول است که این مهر در بانکی که حساب جاری در آن افتتاح شده است، تعریف شده باشد.

اگر فردی به جای صاحب مهر امضا بخواهد از آن استفاده کند، باید حتما مجوز کتبی از صاحب مهر داشته باشد. بنابراین هرگونه سواستفاده از مهرهای امضا توسط افراد دیگر منجر به پیگرد قانونی میشود. این مساله همچنین اهمیت حفاظت از مهرهای امضا را نشان میدهد، بنابراین بهتر است به هرشیوه که میتوانید مهر امضای خود را از دسترس دیگران، دور نگه دارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *